• Náplň práce

• Náplňou práce školského psychológa je:

• Skúmanie úrovne kognitívneho vývinu a kognitívnych procesov žiakov. Diagnostika úrovne schopností týkajúcich sa myslenia a riešenia problémov, resp. možných problémov a ťažkostí v učení.
          • Spolupráca pri riešení problémov žiakov v učení (zameranie najmä na žiakov učiacich sa pod svoje možnosti, žiakov pasívnych, nemotivovaných.
          • Diagnostika predpokladov žiaka v oblasti všeobecných a špeciálnych intelektových schopností, osobnostných vlastností, motivácie výkonu a záujmov najmä v súvislosti s pracovným výkonom na vyučovaní. Pričom tak žiakom v spolupráci s pedagógmi pomáha lepšie rozvíjať osobné predpoklady a potencionality do budúcnosti.
          • Individuálna prípadová práca so študentmi – študijné problémy, výchovné problémy, adaptačné problémy, problémy v sociálnej oblasti, krízová intervencia.
          • Diagnostika učebného štýlu žiakov a stanovenie odporúčaní, ako sa efektívne učiť.
          • Práca so žiakmi s problémami v správaní.
          • Konzultačno – poradenská činnosť pre žiakov, rodičov a pedagógov.
          • Skúma sociálnu klímu a sociálne vzťahy v problematických triedach.
          • Realizácia prevencie sociálno-patologických javov.
          • Podieľa sa na zvyšovaní psychologickej spôsobilosti žiakov, učiteľov na vybrané témy v rámci sociálnych kompetencií, zručností, psychohygieny, EQ.
          • Spolupodieľa sa s výchovným poradcom na procese profesionálnej orientácie a voľby povolania žiakov stojacich pred 2. smerovou voľbou.  - Vypracúva a realizuje programy profesijnej orientácie a voľby povolania. Diagnostikuje predpoklady žiakov z hľadiska voľby povolania.
          • Pracuje so žiakmi pri rozvíjaní ich špeciálnych schopností, intelektového nadania a navrhuje pedagógom a výchovným poradcom možnosti pedagogickej a psychologickej starostlivosti o žiakov a ich zdravý osobnostný rozvoj.
          • Pracuje na integrácii žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
          • Spolupodieľa sa na príprave individuálnych programov výchovy a vzdelávania žiakov so ŠVVP s ohľadom na rozvoj ich osobnosti.
          • Monitoring integrovaných žiakov, stretnutia s učiteľmi integrovaných žiakov, práca s integrovanými žiakmi.
          • Štúdium dokumentov, samovzdelávanie.
          • Príprava podkladov pre odborných zamestnancov poradenských zariadení.
          • Spolupráca a konzultácie s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Centrom špeciálnopedagogických služieb, resp. inými inštitúciami.
          • Účasť na zasadnutiach pedagogickej rady školy.
          • Účasť na rodičovských združeniach podľa potreby.
          • Príprava informačných materiálov pre učiteľov, žiakov aj rodičov.
          • Realizácia tematicky orientovaných besied s odborníkmi zameraných na prevenciu nežiaducich javov v spolupráci s výchovným poradcom, koordinátorom prevencie a koordinátorom výchovy k manželstvu a rodičovstvu.
          • Spolupráca s triednymi učiteľmi.
          • Priebežné riešenie problémov v správaní, učení a dochádzke študentov.
          • Úzka spolupráca s výchovným poradcom.

Školský psychológ svojou odbornou činnosťou, aktuálne a podľa najnovších trendov vytvára efektívne